Sevgilinizle, eşinizle, ve arkadaşlarınızla izlerken ağlamaktan, mutluluktan ve heyecandan duramayacağınız en iyi romantik filmleri sizler için derledim şimdiden iyi seyirler.

1- FORREST GUMP

IMDB: 8.8

YÖNETMEN: Robert ZEMECKİS

SENARİST: Winston GROOM & Eric ROTH

TARİHİ: 23 HAZİRAN 1994

KONUSU

Forrest Gump, sakat bir çocuktur ancak bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltmemiştir. Aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest sonunda kendini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır.

Bu çabaları o kadarla da kalmamış katıldığı Vietnam savaşından bir kahraman olarak dönmüş ve Beyaz Sarayda şeref madalyası almış ama en önemliside dünyada en çok sevdiği şey olan sevgilisinin kalbini kazanıp onunla evlenmeyi başarmıştır.Çok akıllı olmasada kalbinin neyi istediğini çok iyi bilen Forrest ona ulaşabilmek için olağanüstü bir çaba sarf ederek herkesin istediğini elde edebileceği konusunda bir örnek teşkil etmiştir.

2- LİFE İS BEAUTİFULL

IMDB: 8.6

YÖNETMEN: Roberto BENİGNİ

SENARİST: Vincenzo CERAMİ & Roberto BENİGNİ

TARİHİ: 20 ARALIK 1997

KONUSU

1930′ ların İtalya’sında Guido adındaki tasasız, kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirdeki güzel öğretmen Dora’ ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Guido ve dora’ nın bir oğulları olur. Hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığı anda ise savaş patlak verir. İtalya’ yı Alman güçleri istila eder.

Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyler; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.Ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun Yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile Guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir.

3- CASABLANCA

IMDB: 8.5

YÖNETMEN: Michael CURTİZ

SENARİST: Julius J. EPSTEİN & Philip G. EPSTİEN

TARİH: 26 KASIM 1992

KONUSU

2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ ın Kazablanka kenti, Hitler’ den kaçan Avrupa’ lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick BLAİNE, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, ve çok direnişli bir örgütün lideri olan kocası Victor Lazlow ile Alman kampından kaçarak Casablanca’ ya gelir. Amacı Lizbon’ a oradan da ABD’ye iltica etmektir. Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’ nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır. Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip olan tek kişidir.Öte yandan Rick’ in Victor’ un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır. Ilsa bir zamanlar Rick’ in kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

4- CHARLIE CHAPLIN IN MODERN TIMES

IMDB: 8.5

YÖNETMEN: Charles CHAPLİN

SENARİST: Charles CHAPLİN

TARİH: 5 ŞUBAT 1936

KONUSU

1936 yapımı olan filmde Charles Chaplin, Modern Zamanlar, 1929 yılında tüm dünyada baş gösteren global ekonomik krizi döneminin atmosferini tüm çıplaklığıyla yansıtmıştır. Bir fabrikada sıkı bir mesaiyle çalışan Charlie, bu tempoya ayak uyduramaması, beraberinde türlü yanlış anlaşılmalarla akıl sağlının yerinde olmadığına karar verilip hastaneye yatırılmıştır.

Sonunda hastaneden çıkan Charlie, bu kez amaçsızca elinde salladığı kırmızı bayrak yüzünden komünist zannedilerek hapse atılır. Charlie’ nin hayatını değiştiren şey ise kimsesiz bir kızla yollarının kesişmesi olur.

5- CHARLIE CHAPLIN IN CITY LIGHTS

IMDB: 8.5

YÖNETMEN: Charles CHAPLİN

SENARİST: Charles CHAPLİN

TARİH: 30 OCAK 1931

KONUSU

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir.

Bir milyonerin hayatını kurtarmıştır ve onun kendisine yardım edeceğine güvenmektedir. Adamı ziyaret edip sevdiği kızın gözlerini ameliyat ettirebilecek kadar para ödünç alabileceğini düşünür.

6- ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND

IMDB: 8.3

YÖNETMEN: Michel GONDRY

SENARİST: Charlie KAUFMAN & Michel GONDRY

TARİH: 9 MART 2004

KONUSU

Joel Barish (Jim Carrey), eski kız arkadaşı Clementine’in (Kate Winslet) ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için gizem dolu tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenir. Bir teknolojik deneye katılan sevgilisine, ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır.

Bu durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve Clementine’i unutmak için aynı prosedürü kendi üstünde uygulatmaya karar veren Joel, sıkı kurallar ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı’nın yolunu tutar.

Dr Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının altında sevgilisine karşı duyduğu büyük bir aşk olduğunu ve onu kaybetmek istemediğini fark eder. Joel, Clementine’i tamamen unutmadan önce anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır.

7- AMELIE

IMDB: 8.3

YÖNETMEN: Jean Pierre JEUNET

SENARİST: Guillaume LAURANT & Jean Pierre JEUNET

TARİH: 25 NİSAN 2001

KONUSU

Amelie, Paris’te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir.

Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır. Bu adanmışlığı fark ettirmeden insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır? Amelie’ nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda her şey değişmeye başlar. Amelie aşık olmuştur.

8- GOOD WILL HUNTING

IMDB: 8.3

YÖNETMEN: Gus Van SANT

SENARİST: Matt DAMON & Ben AFFLECK

TARİH: 2 ARALIK 1997

KONUSU

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur.

Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesör Sean McGUIRE ihtiyacı vardır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..

9- VERTIGO

YÖNETMEN

IMDB: 8.3

YÖNETMEN: Alfred HITCHCOCK

SENARİST: Alec COPPEL & Samuel A. TAYLOR

TARİH: 9 MAYIS 1958

KONUSU

San Fransisco polisinden dedektif Scottie Ferguson, bir suçluyu kovalarken, damdan düşen ortağını kurtaramaz ve yükseklik korkusu başlar. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie’yi, eski okul arkadaşı Gavin Elster ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır.

Scottie, genç kadının peşinden San Fransisco’ya döner ve kendisini karmaşık olayların içinde bulur. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.

10- EL SECRETO DE SUS OJOS

IMDB: 8.2

YÖNETMEN: Juan Jose CAMPANELLA

SENARİST: Eduardo SACHERİ & Juan Jose CAMPANELLA

TARİH: 13 AĞUSTOS 2009

KONUSU

Ülkenin en önemli mahkemelerinden birinde yıllarca sorgu müfettişliği yapan Benjamin Esposito, görevini bırakarak inzivaya çekilmeye karar vermiştir. Görev yaptığı süre boyunca kendisini oldukça etkileyen bir vakayı kaleme alıp romana çevirmeyi planlamaktadır.

Yaklaşık otuz yıl önce işlenen bu vahşi tecavüz ve cinayet vakasıyla ilgili detayları yeniden hatırlamaya başlayan adam tekrar bu dava üzerinde çalışmaya ve bu üstü kapanmış suçu aydınlatmaya karar verir.

Belge ve bulguları yeniden inceleyebilmek için eski işine geri dönmelidir. Esposito için bu süreç adaletin ve vicdan kavramının acı gerçeklerinin su yüzüne çıktığı bir yolculuğa dönüşür.

Sizler için derlediğim diğer EN İYİ 10 DİZİ FİLM LİSTESİ‘ ne bakmanızı tavsiye ediyorum


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir