Hatırlama’ nın önemi, haytımızın her alanında apaçık görürüz. Yaşanan deneyimler, taşıdığı anlam ve önemi hatırlamamız. Hayatın daha az acılı ve daha az hatalı geçmesini sağlar bizlere.
HATIRLAMA!

İyi bir etkin hatırlama ve bütün yeteneklerin ortaya çıkması için dört altın kural vardır;

 1. Zamanında ve dogru hatırlamak için hatırlamaya gayret gösterin. Bunun için beyninizi hazırlayın ve istekli olun.
 2. Hatırlamanız gereken şeylere etkin olarak tepki gösterin! Tüm duygularınızı ona yöneltin. Ona bakın, onu dinleyin, onu konuşun.
 3. Önemli anlarda belleğinizi tazeleyin ve onun kusursuz olarak çalışmasını sağlayın.
 4. Düşüncelerinizi önceden derlediğiniz bilgiler üzerinde yoğunlaştırın.

Bu dört temel kural, insan zekasının ne kadar deha olursa olsun, bazı önemli noktaları unuttuğu görülmüş. Güçlü bir zekaya sahip birinin bile unuttukları, hatırladıklarından daha çoktur.Daha iyi hatırlamanın en kesin yolu, önemli şeyleri bir yere yazarak gerçekleştirmektir.

hatırlama

Bu yüzden beşinci ve son derece elverişli kurul şudur; NOT ALMAK! Şuan dünya çapında ün yapmış kişilerin hayatlarına bakıldığında, daima yanlarında bir not defterinin bulunduğu ve gerçeklerin saptırılmasına engel oldukları görülmüştür.

Nitekim dünya çapında ünlü ve üretken bilim adamı Baron Von Humboldt, not tutmayan insanların kendilerinin doğal insanlım tanımından uzaklaştıklarını ve bazı şeylerin en sağlıklı bellekten dahi yok olacağını, bu nedenle ileride kullanılacak bilgileri saklamanın doğru kanaatindeydi.

Bu nedenle, iki yol var:

 • Sistematik bir şekilde not almak.
 • Kısa alınan notların devamlı düzenlenmesi.

Günlük işler, yazılı oldukları veya karşımıza çıktıları an çözümlenebilecek konulardır. Bu mantık kuralını izleyen, işinin bilen üst düzey yöneticiler, birlikte çalıştıkları kişinin masasında bir ajandanın bulunmasını ve kullanılmasını şart koşarlar.

 • Önemli konuları toplayacağınız bir ajanda kullanın.
 • Not alacağınız an ajandanız yoksa, bir kağıda yazarak not alın.
 • Günlük işleriniz dışında yapacagınız etkinlikleri not edin, gidilmesi gereken yerler, yollanacak mesajlar, telefonlar vb.
 • Uzun vadede kullanılacak notlar hazırlayın anlaşmalar, sözler, kayıtlar, konuimalar vb.
 • Ezberlemeye yardımcı olmak amacıyla küçük hatırlatmalar kullanın formül, fiyatlar, oranlar, teknik terimler ve isimler.
 • Kağıt harcamaktan kaçınmayın (işiniz bitince de geri dönüştürmeyi unutmayın) ve not aldığınız zaman kısaltmalar kullanmayın. “O. ara.” sonradan baktığınızda Orhan olabilir Orkun olabilir Osman olabilir. Bu neden dikkat etmek lazım.

Sayıların hatırlanması bazı önemli noktaları aydınlatır. Sürekli çalışıldığı zaman insanda sayıları hafızada tutma oranı fazlalaşır ve yetenek artar. İnsan kendini zorlarsa çok yararlı şeyler elde edecektir. Sekiz haneli bir sayıyı kişisel farklılık göz etmeksizin her insan hatırlar. Söz gelimi kadınlar, genelde sayıları hatırlamada erkeklerden farklı olmalarına rağmen, kelimeleri hatırlamada onlardan üstündür.

Sayıları hatırlamada gruplama işimizi kolaylaştırır. Örneğin insan beyni üçerli gruplamaları daha iyi hatırlar. Gruplama, hatırlanması gereken çok dizileri kolay ve küçük dizinlere ayırdığı için hem uzun süreli, hem de kalıcı olarak hatırlamaya yardımcıdır.

Bir kaç kural uygulandığında insan çok şey kazanabilir. Böylece tarihler, sayılar ve kelimeler uzun vadede ezberlenebilir.

Dr. Woodrow hatırlamaya yardımcı kurallarla ilgili kısa bir açıklama yapmıştır;

 • Ritim ve kavramlarını kullanın.
 • Hatırlaya bilceğinizden emin olun.
 • Bölümler dahilinde değil, bir bütün olarak gayret edin.
 • Hatırlamanız gerekeni dikkatinizin odak noktasında toplayın.
 • Daha önceki hatırladıklarınızla ilişki kurun.

Bellek, sahip olduğunuz deneyimlerinizi aklınızda tutabilme ve gerektiğinde hatırlayarak ortaya çıkarabilme yeteneğidir. Hatırlamak belirli bir madde veya kafamızın içindeki somut bir yer değildir. Hatırlamak bir dizi işlemdir. Zamanında ve doğru hatırlamak için hatırlamaya gayret gösterin. bunun için beyninizi hazırlayın ve istekli olun.

Zihninizi Hatırlama Konusunda Eğitim

Hatırlama kendiliğinden gerçekleşmez. İnsan hatırlamanın yetersizliğine ilişkin verilen örnekte hatırlaya bileceklerinden son derece emin oldukları için olayın gerçekleşmesine bile bağlanmaz.

Bir sekreterin büroyu soymaya giren hırsızı yirmi dakika sonra hatırla yamaması, yine faturaları gönderdiği halde gönderdiğini unutması, bunları etkin bir şekilde zihnine kaydetmediği içindir; buna hafıza zayıflığı da denir.

Birey amaçlı ve bilinçli yönlendirme veya kendini hazırlama sayesinde, hatırlamak istediği konular üzerinde kendini aşırı yorarak bunalıma girmekten kurtulmuş olur. Hatırlama işlemine zamanında başlamadıkça pek yararı yoktur. Bu nedenle insan belirli evrelerden geçer:

 • Okuyarak, izleyerek, ad vererek yada talimatla deneyimi kaydedin. Böylece sinir sisteminde belirli bir iz veya izlenimin belirlenmesini sağlayın.
 • Olayın meydana getirdiği izlenimi kısa ve uzun bir zaman için akılda tutun.
 • İleride gerektiğinde kullanabilmek için oluşturduğunuz izlenimleri yeniden canlandırarak onu bir kez daha hatırlayın.
 • Hatırladığınız deneyimin üstünüzde çok büyük bir etkisi olduğunu kabul edin. Hatırlamaya değer olan şeyleri hatırlamaya önem verin.

Unuttuğumuz için şikayet etmemeliyiz, aslında birçok şeyi hatırlarız. Aklımıza gelen yaklaşık on bin düşüncenin hepsini hatırlamaya çalışsaydık, kafamızın ne denli dolu ve karmaşık olacağı aşikardır. ‘Güçlü bellek’ aranılan bir nitelik değildir.​

En çok istenilen, belleğin yöneltilmesidir. Hedef, belleğin yöneltilmesine faydalı olur. Güdüler hatırlamak için araçtır. İnsan eğer bir güdüsü varsa, belleğini çok kolay yönetir. Doğru amaçları bulup ortaya çıkardığımız zaman, hatırlamayı harekete geçirecek olan dürtü de güçlü olur.

Hedeflerinizi kendiniz belirleyin. Kendi hedeflerine gidenlerin genellikle emeklerinin karşılığını aldıkları görülür.

Başarıyı arttırmak için.

1. Kendiniz için yeni hedefler bulun.
2. Diğerlerinin de bir hedef edinmesi için mevcut hedefleri kabullendirmek yerine yol gösterin.

HAFIZA GELİŞTİRME TEKNİKLERİ hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


2 yorum

Elif · 23 Ocak 2019 11:07 tarihinde

Bayıldım yazınıza kesinlikle uygulayacağım ben de sürekli ajanda kullanıp not alıyorum. Teşekkürler sizi takipteyim 🙏🏻

  Emir YILMAZ · 23 Ocak 2019 13:07 tarihinde

  Bu değerli yorumunuz için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ajanda tutmaya devam edin etkin hatırlamanın sırrı gerçekten de ajanda tutmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir