Sherashevsky küçük yaşta keman öğrenmeye başlar. Ancak kulaklarında oluşan bir rahatsızlıktan dolayı işitme duyusu zayıflar. Bunun üzerine müziği bırakmak zorunda kalır. Orta öğrenimden sonra ailevi sebeplerden dolayı çalışma hayatına atılır ve bir gazetede muhabir olarak çalışmaya başlar.

Bir sabah editör yaptığı toplantıda her muhabire yapması gereken bir sürü iş ve gitmesi gereken adresleri verir. Ancak bir nokta editörün dikkatini çeker. Diğer muhabirler yapacakları işlerle ilgili olarak yoğun bir şekilde not tutarken, sherashevsky sadece dinlemektedir.

Editör, sherashevsky ilgisizliğinden rahatsız olur toplantının sonunda onu biraz da mahcup etmek için Sherashevsky den o gün yapacağı işleri saymasını ister. Sherashevsky soruyu eksiksiz bir şekilde cevaplar. Editör şaşırır. Editörü daha da çok şaşırtan şey ise, Sherashevsky diğer muhabirlerin yapacağı işlerinde listesini eksiksiz saya bilmesidir.

Editör bunun anormal olduğunu belirterek Sherashevsky e bie psikoloji laboratuvarına başvurmasını tavsiye eder. Bu durum Sherashevsky yi de şaşırtır. Çünkü o kendisinin diğer insanlara göre mükemmel bir hafızaya sahip olduğunun farkında bile değildir.

O güne kadar, diğer insanların hafızasının de kendisininki gibi olduğunu sanmaktadır. İşte bu olay, 1920′ lerde psikoloğ aleksandr Romanovich Luira ile Sherashevsky’ nin karşılaşmasına vesile olur. Luira, Sherashevsky’ nin sahip olduğu mükemmel hafıza gücünden çok etkilenir. Luira bu fırsatı araştırma adına çok iyi değerlendirir ve tam otuz yıl boyunca Sherashevsky’ nin hafızasını test eder.

Aleksandr Luira, Sherashevsky’ nin hafızasının sınırını şu şekilde anlatmaktadır:

Sherashevsky’ e önce kelimeler, daha sonra sayılar, daha sonra da harflerden oluşan bir listeyi yavaş yavaş okuyarak ve yazılı halde göstererek söyledim. Söylediklerimi dikkatle dinledi ve gesterdiğim yazılı hallerine de baktı.

Daha sonra listeyi tam olarak bana tekrar etti. Her defasında listedeki eleman sayısı 30, 50, 70 tane gibi arttırdım. Fakat Sherashevsky için listenin uzunluğu bir zorluk ifade etmiyordu.kelimeleri dinlerken çoğu zaman ya gözlerini kapatıyor, yada boşlukta sabit bir noktaya bakıyordu.

Listeyi okumamdan sonra, kendisi saymadan önce bir süre düşünüyor ve her şeyi hatırlayıp hatırlamadığını kendi kendine kontrol ediyor, daha sonra da hızla listeyi sayıyordu. İşin ilginç olan tarafı, istersem Sherashevsky listeyi sondan başa da zorlanmadan sayabiliyordu.

Sherashevsky’ le yaptığım çalışma beni hayrete düşürmüştü, Listenin uzun olmasının zorluk açısından Sherashevsky için hiçbir önemi yoktu. Sherashevsky’ nin hafıza kapasitesinin hiç bir sınırının olmadığını itiraf etmek zorundayım. Bir hafta, bir ay, bir yıl, hatta birkaç yıl önce söylediğim listeyi hiç zorlanmadan hatırlıyordu.

Bir kaç yıl önce saydığım bir listeyi tekrara saymaya başladığımda, bu listeyi iki yıl önce saymıştınız deyip beni durduruyor ve listeyi sayıyordu. Hatta iki yıl önce bu listeyi sayarken üzerinde hangi elbise olduğunu bile hatırlıyordu.

Aleksandr Luira araştırmaları süresince bir çok soru sorarak Sherashevsky’ nin hafızasının içinde neler döndüğünü tespit etmeye çalıştı. Sherashevsky’ in anlattığına göre, kelimeler, sesler ve ifadeler hafızasında şekillere, seslere ve duygulara dönüşüyordu. Sherashevsky kelimeleri nasıl hatırladığını şu şekilde anlatmaktadır:

“Bir kelimeyi sadece bende uyandırdığı şekilde değil, aynı zamanda bende uyandırdığı duygularla hatırlıyorum. Anlatmakta güçlük çekiyorum, sadece şekil veya duygu değil, bir bütün. Bir kelime duyduğumda onun ağırlığını veya tadını hissediyorum. Kelimeyi hafızamda tutmak için özel bir gayret göstermem gerekmiyor.Kelime ve kelimeler kendisini bana hatırlatıyor.”

Muhteşem Hafızamız yazısına geri dönmek için tıklayın


2 yorum

Elif · 19 Ocak 2019 15:51 tarihinde

Uzun zamandır okuduğum en iyi hikayeydi gerçekten büyüleyicisi ❤️❤️

    Emir YILMAZ · 19 Ocak 2019 18:41 tarihinde

    Değerli görüşleriniz için çok teşekkürler. beğenmenize çok sevindim <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir