Şu son yıllarda, artık hem akıl hem de fiziki sağlığımız oldukça bozulmuş durumda. Hava kirliliği, gdo su değiştirilmiş gıdalar, çevre kirliliği ve özellikle insanlar, gerçekten her gün sağlığımızı fazlasıyla bozuyorlar. kendini iyi hissetmek neredeyse imkansız olmaya başladı.

Bunların arasında bize en çok zarar şey ne biliyor musun. kendimiziz evet evet biz kendimize en çok zararı veren etkeniz. Nasıl mı; sinirlendiğinde, stres altında olduğunda, uykusuz olduğunda, üzgün olduğunda veya korktuğunda ne yapıyorsun.

Bu saydığım duyguların hepsi sana dış etkenlerden daha çok zarar veriyor. Peki bunları yenmek için ne yapıyorsun? Ben söyleyeyim hiç bir şey yapmıyorsun. Merak etme yalnız değilsin neredeyse hiç kimse bu durumu düzeltmek için kılını bile kıpırdatmıyor.

Dediklerimi yap ve kendine sen bari zarar verme lütfen. İşte yapman gerekenler.

1- Kendini Sev!

Bu dünyada senden önemli hiçbir şey yok inan bana. Senin insanlara verdiğin değerin üçte birini bile sana vermeyen insanlar için kendini asla yorma. Çünkü sen gerçekten özelsin ve teksin, ara bul bakalım dünyada bir benzerin varmı. Ben söyleyeyim uğraşma boşuna yok. Kendini sev çünkü herkes gittiğinde baş başa kaldığın kişi sensin.

Sevmediğin birisi ile aynı ortamda olmak ister misin istemezsin dimi, ama mecbur olduğunda o sevmediğin kişiyle konuşurken sürekli alttan alttan laf sokarsın dimi, kendine de bunu yapıyorsun işte yalnız kalınca sürekli kendini aşağılama başkalarının olmanı istediği gibi olma otur dinle kendini nasıl birisi olmak istiyorsan öyle birisi ol.

2- Kendin İçin Yaşa

Kendini bir kalıba sokma, boşver insanlar arkandan deli desin. Dans etmek istiyorsan çık dans et, şarkı söylemek istiyorsan çık söyle, koşmak istiyorsan çık koş, yeter ki kendin ol. 2- Kendin İçin Yaşa

Kendini SEV, kendini dinle, kendine aşık ol, çünkü gerçekten sen mükemmelsin. Otur kendinle bir sohbet bak neler söyleyecek sana, başkalarını çok takıyorsun, başkalarına uyum sağlamak için sevmediğin şeyleri yapıyorsun, insanları etkilemek için nefret ettiğin davranışlar sergiliyorsun.

Peki günün sonunda ne oluyor biliyor musun? Kendi iç dünyanda savaş başlatmış oluyorsun. Yapma onun yerine bırak herkesi kendin senin yanında sen olduğun için durmayan insanlar bırak gitsinler. Kişiliğinden ödün verme emin ol böyle daha çok ilgi çekersin.

4- Kendinle Baş Başa Vakit Geçir

Evet evet kendinle baş başa vakit yanlış okumadın. Öık dışarı tek başına sinemaya git, tek başına yemek ye, tek başına gez, tek başına kamp yap. Hafta da yada ay da bir çık kendinle vakit korkma kimse sana deli demez hem dese bile boş ver, bir kez kendini anlamaya başladığında her şey daha güzel olacak güven bana.

5- Katı Çizgilerin Olsun

Hayatında kendine kesin sınırlar çiz ve kimsenin o sınırları geçmesine müsaade etme kendine bile. Kimsenin seni yıkacak kadar üzmesine izin verme, kimsenin seni aşağılamasına izin verme, kimsenin sana emir vermesine müsaade etme. Kendine bile.

6- Olduğun Gibi Yaşa

kendini

Hayatta yapılan en büyük kötülük kendini belli kalıplara sıkıştırmak bana göre. Kendini asla belli bir kalıba sokma hislerine göre yaşa. Hayat senin hayatın ve kimse için kalıplara sokma hayatını.

7- Hayır Demeyi Öğren

Kimse için istemediğin şeyleri asla yapma. Seni üzecek ve sana ters olan şeyleri sana değer veren seven hiçbir insan senden bunları istemez, o yüzden senden bunları isteyen insanlara hayır demeyi öğren. Mümkünse de o insanları hayatından çıkar.

Kişisel Gelişim İle İlgili Yazdığım Diğer Yazılarıma Buradan Ulaşabilirsiniz.


2 yorum

Elif · 30 Ocak 2019 08:22 tarihinde

Mükemmel olmuş tam istediğim yazıydı her maddeyi ayrı ayrı çıktı alıp duvarıma asacağım 💙

    Emir YILMAZ · 30 Ocak 2019 08:26 tarihinde

    Beğenmenize çok sevindim gerçekten teşekkür ederim. Tebrik ediyorum sizi duvara asmanın gerçekten çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir