Müşteki (sızlanan ve şikayet insanlara denir) olmayın efendim. İnanın bana hayatta neyden müşteki olursanız daha fazlası başınıza gelecek. Şükretmeyi bilin efendiler.

İnsan en çok neye yakınır ve şikayet ederse, hayatında hep onu çeker. Bakın araştırın eskilere bakın neden dünyanın sadece %1 lik kesimi refah içinde çünkü hayatlarında istemedikleri hiçbir şeyi düşünmüyorlar. Her zaman sahip olduklarına şükür edip, daha fazlası için daha çok olumlu ve yapıcı düşünüyorlar.

Müşteki (sürekli şikayet eden ve sızlanan) olmak size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi hayatınızda sürekli olumsuz ve negatif olayları çeker. İnanın bana ben hayatım boyunca sisteme karşı savaştım, ama inanın hiçbir faydası olmuyor.

Artık nasıl düşünmem ve davranmam gerektiğini öğrendim. Hayatınızda ne kadar pozitif olursanız hayat karşınıza çoğu zaman olumlu ver pozitif insanlar ve olaylar çıkarıyor.

Diyelim ki sabah uyandınız ama uykusuz, huysuz, yorgun ve sinirli uyandınız. O gün eğer siz değiştirmezseniz, sürekli olumsuz ve negatif geçecek. Uyanmakta zorlanacaksınız, hazırlanırken kendinizi beğenmeyeceksiniz, otobüsü kaçıracaksınız gibi sonsuz olumsuzluk sayabilirim sizler.

Bunun tek suçlusu olumsuz şartlar değil, sizsiniz çünkü istemeden de olsa hayatınızı bütün olumsuzluğa atıyorsunuz. Kendinize gelin hayatımız boyunca nesillerdir hep zengin olmak için hak yemek lazım, biz zengin olamayız gibi dayatmalar yüzünden bu hayatı kabullendik her zaman.

Ama müşteki olamaya devam ettiğiniz sürece hayatımızı olumsuzluklardan kurtaramayız. Her şeyden önce neden, neden bende zengin olmayayım demek gerekiyor. Senin neyin eksik sende onlar gibi bu dünyaya hayatta kalmak için gelmedin mi?

Peki sen neden sana dayatılan hayata razı geliyorsun? Ufkunu genişlet o %1′ lik kesimden neyin eksik? Neden sende onlar gibi zengin olamayasın? Her şey kafada bitiyor ne kadar istediğinle alakalı.

Eğer hayatında bir şeyi gerçekten istiyorsan gidip al onu sana gelmesini bekleme. Fırsatları iyi değerlendir bazen hiç beklemediğin fırsatlar beklemediğin yerlerden gelir. Fırsatlara açık ol ve müşteki olma.

müşteki
Unutma müşteki (sızlanan ve sürekli şikayet eden) olmakla hiçbir şey elde edemezsin.

Kişisel gelişim başlığı altında bu konuya daha detaylı dokunduğum yazılarıma göz atmanı da öneririm.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir