(OTOHİPNOZ YÖNTEMİYLE)

Rahatlama ve gevşeme şu zamanlarda hepimizin en çok ihtiyacı olduğu şeylerden birisi. Gerek öfkelendiğimizde gerek stres altında hissettiğimizde yada gerçekten bunaldığımızda yapabileceğimiz güzel bir teknik ile karşınızdayım.

Evet öncelikle kendimize bizi en çok rahatlatacağını düşündüğümüz bir enstrüman seçelim ben şahsen piyano’ yu tercih ediyorum. Tabi siz başka anstrüman da seçebilirsiniz. ( Keman, Gitar, Ney vs)

Rahatça uzanabileceğiniz bir yer bulun. Uzanın. Ayaklarınız birbirinden biraz ayrık. Eller vücudunuzun yanında olsun. Gözleriniz kapalı. Öfke ile gevşeyerek baş etmek yazımda yazdığım nefes kontrolünü 4 ila 5 dk kadar uygulayın.

İçinize çektiğiniz her nefeste evrendeki iyi ve güzel olan her şeyi içinize çektiğinizi, ağzınızdan verdiğiniz her bir nefeste içinizdeki kötü, sıkıcı, öfkelendirici, tüm duyguların dışarı çıkıp gittiğini hayal edin. Bu şekilde devam edin.

Hem nefes egzersizini yapın, hem de içinize iyi ve güzel olan her şeyi çektiğinizi hayal etmeye devam edin. Tabi bu egzersizi yaparken vücudunuzun her noktası gevşemiş olmalı.

Sırası ile bütün gevşeme hareketlerini sizleri için sıraladım.

ELLER VE KOLLAR

İlk önce kollarımızdan başlıyoruz gevşemeye. kolumuzdaki bütün kasları hissederek sağ elimizi yumruk yapıyoruz. Kolumuzdaki bütün kasların gerildiğini hissederek yumruğumuzu iyice sıkıyoruz. 7-8 saniye boyunca böyle bekliyoruz.

Şimdi yavaşça yumruğumuzu açıyoruz ve elimizin kolumuzun yavaşça gevşetiyoruz. Az önceki gergin ve sıkı halden gevşemiş rahatlamış hale geçişi hissederek.

Şimdi sol kolumuza da aynısını yapıyoruz ve iyice gevşiyoruz. böylece kollarımızı gevşet tik.

HARİKA değilmi.

Tabi bütün bu gevşeme hareketlerini yaparken burnumuzdan derin nefese alıp 7-8 saniye içimizde tuttuktan sonra ağzımızdan yavaş yavaş nefes vermeyi unutmayalım.

AYAKLAR VE BACAKLAR

Ellerimiz ve kollarımızda yaptıgımız gibi. İlk önce sağ ayağımız ile başlayalım. Sağ bacağımızı ve ayağımızı bütün kaslarımızın gerildiğini hissederek gerelim.

Şimdi yavaşça gevşetelim bütün bacağımızı, bütün kaslarımızın gevşediğini hissederek. Biraz önceki gergin ve sıkı halinden rahat ve gevşemiş hali arasındaki farkı hissederek. Şimdi aynı işlemleri sol bacağımıza da yapıyoruz.

Sol bacağımızı da bir güzel gerginleştiriyoruz. içindeki tüm kasları hissetmemize yetecek kadar gerginleştiriyoruz ve 7-8 saniye boyunca gergin tutuyoruz. Yavaşça gevşetiyoruz, gevşetirken acele etmiyoruz.

Tabi bütün bu gevşeme hareketlerini yaparken burnumuzdan derin nefese alıp 7-8 saniye içimizde tuttuktan sonra ağzımızdan yavaş yavaş nefes vermeyi unutmayalım.

KALÇALAR

Şimdide kalçaları mızı geriyoruz, ve öylece tutuyoruz, gerginliği hissederek. gerginliğin üzerine yoğunlaşıyoruz. Gevşiyoruz ve gerginliğin gitmesine izin veriyoruz. Kalça kaslarımızı tekrar geriyoruz ve tekrar gevşetiyoruz.

Tabi bütün bu gevşeme hareketlerini yaparken burnumuzdan derin nefese alıp 7-8 saniye içimizde tuttuktan sonra ağzımızdan yavaş yavaş nefes vermeyi unutmayalım.

AĞIZ VE YÜZ KASLARI

Yüzümüzü iyice sıkıyoruz. Sanki çok sıkı bir kavanoz kapağını açmakta zorlanıyormuş gibi yüzümüzü iyice geriyoruz. ağız çenemizide bu gerginliğe ekliyoruz. Şimdi yavaşça gevşetiyoruz. biraz önceki gergin durumla şimdiki gevşek durum arsındaki farkı hissederek.

‘OTOHİPNOZ’ YOLCULUĞUNA ÇIKIYORUZ

Neredeyse 15 dakikadır doğru nefes alıp veriyoruz. Bedenimizin tüm gergin kaslarının gevşemiş hali ile yeniden tanışıyoruz. burnumuzdan derin nefes almaya, onu içimizde bir süre tutmaya ve ağzımızdan yavaşça vermeye devam ediyoruz.

vücudumuzun sinirden ve gerginlikten yorulmuş tüm kasları yumuşacık. kulağımıza gelen rahat ve tatlı müzik eşliğinde, içimizin derinliklerinde oluşturmaya çalıştığımız gevşemeye odaklanıyoruz.

Şimdi güzel bir yolculuğa çıktığımızı hayal edin. Bembeyaz bulutlar, masmavi gökyüzünde harika bir yolculuk yapıyoruz.

Hayal ülkesine doğru gidiyoruz. neresi olduğu hiç önemli değil. Önemli olan bu hayala ülkesinin bizim istediğimiz bir yer olması. İstersek çarşaf gibi bir deniz, istersek yemyeşil bir manzara. Ne istiyorsak ona veya oraya gittiğimizi hayal ediyoruz.

Tam da olmak istediğimiz yerdeyiz. Her yer harika. Gökyüzü, çiçekler, kulağımıza gelen melodinin arasından ruhumuza üfleyen nehir sesleri. Burnumuzdan derin nefes almaya, içimizde tutup ağzımızdan vermeye devam ediyoruz.

Gözlerimiz hala kapalı, hiç açmıyoruz. Bu hayal ülkemizde kızgınlıklara, öfkelere, sinir edecek olaylara yer yok. Öyle mutlu, öyle neşeliyiz ki!

Günlük hayatımızda öfkelendiğimiz için konuşmadığımız, öfkelendiğimiz için yapamadığımız bazı tecrübeleri burada yaşayacağımızı hayal ediyoruz.Derin derin nefes alıp verirken, öfkenin de yasak olduğu, öfke duygusunun hiç tanınmadığı bu harika ülkede güzel bir tur atıyoruz.

Bu yolculuk boyunca hayallerimizden bazı senaryolar yazalım. Örneğin söyleyemediğiniz bazı sorunlarınızı eşiniz ile paylaşın. Veya patronunuza sizi anlaması için güzel bir konuşma yapabilirsiniz.

Burnumuzdan derin nefes alıp içimizde tutup ağzımızdan vererek nefesimizi kontrol ederken, ortalama 10 dakika kadar hiç sinirlenmeden çok tatlı ve güzel tecrübeler yaşadık öyle değil mi.

GÜNLÜK HAYATIMIZDA YAPAMADIĞIMIZ HER ŞEYİ BU ÜLKEDE YAPIN

(unutma altın kural bizim olan hayal ülkemizde asla bizi sinirlendirecek, öfkelendirecek, stres altında bırakacak hiçbir neden yok)

Evet 10 dakika boyunca yaptığımız otohipnoz dan geri dönüş için hazırlığa başlıyoruz.
Öfkenin, sinirin ve kızgınlıkların olmadığı, sadece iyi ve güzel olan şeylerin bize eşlik ettiği harika bir ülkede gezinmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Derin derin nefes alıp verirken, bu harika ülkeye gelirken arkamızda bıraktığımız bütün olumsuzlukları giderken yanımızda götürmüyoruz.

Biraz sonra gözlerimizi açtığımızda, öfkeyi bu ülkede bıraktığımızı hayal ediyoruz. Öfke sizliğe ve öfkeyi kontrol edebildiğimize odaklanıyoruz. Hayal ülkesinin tüm güzellikleri içeri. Günlük hayatın bizde oluşturduğu tüm öfkeleri dışarı.

gevşeme

Burnunuzdan 15-20 kez derin nefes alıp verdikten sonra yavaşça gözlerimizi açıyoruz. Gözlerimizi açmak ve ayağa kalkmak için acele etmiyoruz.

Gevşemiş ve huzur içinde, kulağımıza gelen tatlı melodinin keyfini çıkarın birkaç dakika. Ve yavaşça ayağa kalkın. günlük hayatınıza güven içinde dönün.

kişisel gelişim ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.


2 yorum

Hilda · 10 Ocak 2019 11:32 tarihinde

Uzun zamandır meditasyon yapmaya çalışan biri olarak bu yazıdaki gevşeme beni çok rahatlattı bizzat deneyip uyguluyorum cidden çok yardımcı oluyorsunuz bana lütfen yazın sürekli 🤩
Bir de başka yazılarınızda depresyon, anksiyete gibi sorunlara da el atarsanız çok mutlu olurun teşekkür ederim 🙏🏻🙏🏻

    Emir YILMAZ · 10 Ocak 2019 11:35 tarihinde

    İlginize gerçekten çok teşekkür ederim yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
    Ve tabii ki yakın bir gelecekte depresyon ve anksiyete ile ilgili yazılar da geliyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir