En büyük sorun değil mi, öz güven eksikliği. Hayatımızın her noktasında yaşadığımız bu büyük sorun, her şeyimize mal olmadımı. Peki eksikliğini en çok yaşadığımız, öz güven’ nin ne olduğunu biliyor muyuz?

Bu yazıda öz güven’ in ne olduğunu ve nasıl kazanacağın hakkındaki bütün bilgileri bulacaksın. Fazla uzatmayacağım söz 🙂

Öz Güven Nedir?

Öz güven çoğu zaman patavatsızlık ve yüzsüzlükle karıştırılır. Aslında öz güven kendini tanımaktır, kendine saygı duymaktır ve kendini anlamaktır. Her ne kadar öz güven patavatsızlık ve yüzsüzlükle karıştırılsa da çok daha derin ve kutsaldır.

Öz güven dediğimde aklına ilk gelen şey ne?

Dur tahmin edeyim; istediğini istediğin yerde yapabilmek diyorsun dimi mesela, halka açık bir alanda çırılçıplak gezmek, yada başkalarına istediğini çekinmeden söylemek bu öz güven DEĞİLDİR.

Sokakta çıplak gezmek ve istediğini istediği kişiye söylemek ; öz güvenin tam tersine kendine güvensizliği gizler. Sokakta çıplak gezmek kendini kanıtlamaya çalışmaktır bende buradayım deme şeklidir. Ama öz güvene sahip olan insanın bunları yapmaya ihtiyacı yoktur.

Öz güveni olan insan kendini kanıtlamaya çalışmaz çünkü kendisini biliyordur, Kapasitesinin farkındadır ve neyi yapıp yapamayacağını çok iyi bilir. Öz güven demek her istediğini yapmak demek değildir bunu bil !

Peki diyorsun ben nasıl öz güvenimi kazanırım?

Hazır mısın? Başlıyorum anlatmaya:

1- İlk Önce Kendini Tanı

Ben kimim diye sor kendine. Nelerden hoşlanıyorum, neler beni mutlu ediyor, neler beni üzüyor, hayatıma dair neler yapmak istiyorum, hayatımda nelere müsaade edebilirim, yeteneklerim neler, nelerden hoşlanıyorum, nelerden nefret ediyorum. bu soruları bir sor kendine sonra kendine sınırlar çiz yapabileceklerin ve yapamayacakların ile ilgili.

2- Sonuçlarını Düşün !

Bir şey yapmadan önce olabilecek her sonucu kafanda canlandır. sonuçlarını bilmediğin hiç bir şey yapma. yapacağın her şeyin bir nedeni olsun ki sonuçları kötü bile olsa, kendine ve çevrendekilere açıklama yapabilesin. yaptığın her şeyin sorumluğunu kabullenmek öz güven kazanmanın en iyi yoludur.

3- Yapamayacağın Hiç Bir Şey Yapma

Hayatın boyunca yapabileceğine inanmadığın hiç bir şey yapma. Böylece öz güvenini zedelemekten kurtulursun. Kendi kapasitenin farkında ol, yapamayacağın bir iş için yaparım der ve yapamazsan inan bana çok zor duruma düşersin o yüzden yapamayacağın bir şey çıkarsa karşına, yapabileceğine inanmadan yapma.

4- Eleştirilere Açık Ol

Eleştireler sana kendini düzeltmek için üçün şahıs bakış açısı sunar onları iyi değerlendir. Ama eleştiri demek aşağılamak demek değil karıştırma sakın. Asla ama asla kimsenin seni aşağılamasına izin verme çünkü o onun görüşü ve seni ilgilendirmez. İstediğini düşünebilir, ama seni aşağılayıp moralini ve sinirlerini bozmaya hakkı yok.

O yüzden eleştirilere açık ol aşağılamalar değil.

5- Sürekli Oku

Her fırsatta bir şeyler oku. Ne alaka diyorsun değil mi güven bana çok alakalı. Okumak hafızayı güçlendirir, düşünmeyi hızlandırır, kelime dağarcığını geliştirir ve en önemlisi bilgi hazneni geliştirir. Unutma insan okudukları kadar vardır.

5- Her Zaman Hazır Ol

Hayatta her zaman karşına fazlası ile zorluklar çıkacak, her zaman hazır olmak sorunlara ve zorluklara karşı daha çabuk tepki vermeni sağlar. Unutma hayatındaki zorlukların ve sorunların üstesinden ne kadar çok başarı ile gelirsen kendine olan öz güvenin o kadar artar.

6- Her Şeyin Farkında Ol

Biliyorum çok zor ama çevrende olan biten her şeyin farkında olmak senin faydana olacaktır. İnsanların sana karşı tavırlarını izle diğerlerine karşı olan tavırlarını inceler böylece etrafındaki insanlar hakkında bir çok bilgi edinebilirsin. Günümüzde çoğu insan bakıyor ama görmüyor çünkü öz güven yok.

Etrafındaki olan bitenlere hakim olursan eğer, biraz daha rahat hissedersin ve daha rahat düşünürsün. Böylece daha doğru ve düzgün kararlar verebilirsin. Unutma verdiğimiz kararların sonuçlarını ne kadar rahat düşünebilirsek o kadar kesin sonuçlara varabiliriz ki buda öz güvenini gerçekten arttıracak.

7- Kendinle Barışık Ol

Kendinle ne kadar barışık olursan hayatta o kadar başarılı ve öz güveni yüksek birisi olursun. Unutma kendisini sevmeyen insan hiç bir zaman öz güvene sahip olamaz.

8- İnsanları Dinle

öz güven

Çevrendeki insanları dinle inan bana sana bir çok şey katacaklardır. Eleştirseler bile dinle böylece eksik olduğunu düşündüklerini yönlerin hakkında düşünmeye fırsatın olacak. Kendini ne kadar çok geliştirirsen her alanda gelişirsin düşüncelerini zenginleştir ki her alanda gelişebilesin. Çevrendeki insanları anlamaya başladığın zaman onlara göre davranabilirsin. Bu onları daha atamin edece ve sizi eleştirmekten vaz geçecekler.

UNUTMA KENDİNE SAYGISI VE SEVGİSİ OLAMAYAN İNSANLARIN ÖZ GÜVENİ SIFIRDIR.

KENDİNİ SEV…Kişisel gelişim ile ilgili yazdığım bütün yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.


1 yorum

Elif · 2 Şubat 2019 08:24 tarihinde

Okuduğum en yazındı bayılıyorum sana cidden çok güzel yazıyorsun bunu mutlaka paylaşacağım ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir