Uykusuzluk çağımızın kronik bir hastalığı. Her zaman uykusuz olduğumuz zaman enerjisiz ve halsiz oluyoruz. Çogumuz bu hastalıktan şikayetçiyiz. Peki bu hastalıktan kurtulmak için ne yapıyorsunuz.

Günün her saatinde elimizde olmasına rağmen yatarken bile telefon elimizde, yatağa erken bile girsek sırf o telefon yüzünden hiç bir zaman erken uyuyamıyoruz.

Bu yazımda yazdıklarımı eğer uygularsanız bir hafta içinde şikayetçi olduğunuz o uykusuzluk illetinden kurtulacaksınız. İşte size uykusuzluğu yenmek yapmanız gerekenler. Bizzat kendim uyguluyorum ve hayatımda olmadığım kadar enerjik ve mutluyum.

1- Kararlı Ol

uykuyu

Her şeyden önce gerçekten uykusuzluk sorunundan kurtulmayı istemelisin. Artık bir şeyler için kendinden ödün vermek yerine kendin için her şeyden ödün vermeye başlamalısın.

2- Yatmadan Önce Kitap Oku

Kendini sosyal medyada insanların yalan hayatlarına yada sana hiçbir faydası olmayacak saçma videolar izlemek yerine yatmadan bir saat önce bırak o aptal kutusunu da kendine her akşam yatmadan önce, vaktini öldüreceğine kitap okuyarak kendini hem uykuya hazırlarsın, hem de sürekli hafızanı çalıştırmış olursun. Bırak o aptal kutusunu.

3- Sessiz Ortamda Uyumaya Çalış

Sesiz ve karanlık bir ortamın olursa vücut otomatik olarak seni uyku moduna geçiriyor. Ama ortam gürültülü ve aydınlık olursa uyumak neredeyse eziyet olabiliyor.

4- Her Gün Yatacağın Saat Aynı Olsun

Hayatını planla sadece uykunu değil hayatını da düzelt unutma bu tek şansın başka hayatın olmayacak. O yüzden hayatını kendine göre tasarla başkalarına göre değil. Her akşam yatacağın saat aynı olsun ve mümkünse saat: 22.00′ dan önce uyumaya çalış böylece uykunu almış olacaksın. Çünkü uykunun en verimli olduğu saatler 23:00′ ile 04:00 arasıdır.

5- 8 Saatten Fazla Uyuma

Yetişkin bir insanın günlük ortalama olarak 8 saat uykuya ihtiyacı oluyor gerek beyinin gerek vücudun dinlemesi için en ideal süre 8 saat olarak belirlenmiştir. O yüzden 8 saatten ne az ne de çok uyu çünkü ikisi de vücudun dengesini bozabiliyor.

6- Sabah Erken Kalk

Her akşam saat 22:00′ da uyumaya başladın ama hala sabah uyanamıyorsun. Her akşam uyumadan önce alarm kur ve uyurken alarm çalınca kalkacağım diyerek beynini programlayarak alarm çalınca uyanabilirsin. Ama işin zor kısmı yataktan kalkmak çünkü yataktan kalkmadığın zaman uyanmış sayılmazsın.

Ben şahsi olarak akşam 22:00 gibi uyuyorum ve sabah 06:00′ da kalkıyorum ve gün başlamadan neredeyse bütün rutin işlerimi hallediyorum. Dişlerimi fırçalıyorum, duşumu alıyorum, meditasyon yapıyorum, kahvaltımı yapıyorum ve güne dinç, bütün rutin işlerimi halletmiş ve mutlu başlıyorum. Sende bu kuralları uygulayarak gününü mükemmelleştirebilirsin.

KİŞİSEL GELİŞİM HAKKINDA YAZDIĞIM BÜTÜN YAZILARIMA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ


2 yorum

Elif · 29 Ocak 2019 08:04 tarihinde

Yazdığın bütün tavsiyeleri uygulayacağım zor olacak ama yapmaya çalışacağım çok teşekkür ederim 🤩

    Emir YILMAZ · 29 Ocak 2019 08:07 tarihinde

    Gerçekten hayat kolaylaştırıyor bence kesinlikle denemelisiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir